Loading

OBSAH - BOTANIKA V KOSTCE


1. BUŇKA

Velikost eukaryotických buněk se pohybuje obvykle v rozmezí 0,01 až 0,1 mm. Avšak délka buněk některých vláknitých řas dosahuje až 5 cm a sklerenchymatických a lýkových vláken rostlin až 30 cm.
Tvar buněk bakterií a rostlin je většinou stálý, daný pevnou buněčnou stěnou (kulovitý, vláknitý, mnohostěny...).
Chemicky je buňka tvořena zejména vodou (60 - 90 %), organickými látkami (10 - 40 %) - bílkovinami, sacharidy, nukleovými kyselinami, lipidy aj., a látkami anorganickými (0,5 - 3 %).
Prvky, skládající tyto sloučeniny, rozdělujeme na makrobiogenní (C, O, H, N, S, P, Ca, Fe, Na, K, Mg, Cl) a mikrobiogenní - stopové (Cu, B, Co, Zn, I, Mn...).
Cytoplazmatická membrána je jednotková, 7 nm tlustá biomembrána na povrchu cytoplazmy, složená z bílkovin a fosfolipidů (např. lecitin). Je semipermeabilní (polopropustná), takže řídí transport látek mezi buňkou a okolním prostředím. Vyskytuje se u všech prokaryotických a eukaryotických buněk.

Buněčná stěna
Jádro (nucleus, karyon) je ústřední strukturou buňky, u eukaryot je obaleno dvojitou membránou (karyotékou) s póry. Zabezpečuje především dvě významné funkce: řídí činnost buňky tím, že určuje, které molekuly bílkovin mají být buňkou produkovány a kdy, a dále uchovává genetickou informaci a přenáší ji na dceřinné buňky v průběhu buněčného dělení. Vnitřní hmota jádra (dříve nazývaná karyoplazma) má cytoskeletární strukturu, dnes hovoříme o tzv. jaderném skeletu. Základní funkční jednotkou je DNA. Jádro obsahuje jedno i více jadérek (nucleolus) tvořených RNA, bazickými bílkovinami, fosfolipidy a především ribonukleoproteiny. Tvar, velikost i struktury jadérek jsou dosti variabilní předevšm v závislosti na funkci a diferenciaci buněk. Nápadně velká jadérka jsou především v buňkách syntetizujících intenzivně bílkoviny. Při dělení buněk se vyvíjí z dceřinného jadérka, které vzniká na chromozomu ve formě nukleárního tělíska zvaného pronucleolus. V jadérku se realizuje přepis (transkripce) a tvorba ribozomální RNA, která se specifickými proteiny vytváří strukturu ribozomu.

Cytoplazma
je roztok anorganických iontů a organický látek, jako jsou sacharidy, bílkoviny, lipidy aj., vyplňující vnitřní prostor buňky, ale obsahuje i řadu struktur - organely a cytoskelet. Kromě cytoskeletu je zde také síť ještě drobnějších bílkovinných vláken (mikrotrabekul), která tvoří trámčinu pro rozmístění ribozómů aj. organel, ale i molekul enzymů. Celý vnitřní prostor buňky, tedy cytoplazma společně s karyoplazmou, je označován jako protoplazma.

Mitochondrie
jsou semiautonomní organely, nacházející se u všech eukaryont v počtu desítek až stovek. Jsou oválné, se dvěma membránami, tvoří energetické centrum buňky, meziprodukty štěpení živin se dostávají do matrix a jsou zde dále štěpeny (Krebsův cyklus a ß-oxidace mastých kyselin), na vnitřní straně membrány vlivem ukotvených enzymů procesy pokračují (dýchací řetězec) a oxidativně uvolněná energie se váže do makroergických vazeb kyseliny adenozyntrifosforečné (ATP).

Plastidy


Vakuoly


Golgiho aparát
je soustava diktyozomů, jejichž počet, tvar a uspořádání je závislé na funkčním stavu buňky. Diktyozomy jsou skupiny plošných diskovitých měchýřků nebo cisterniček, které jsou rozvětveny ve složité řady tubulů na jejich okrajích. Golgiho aparát se podílí na sekrečních procesech, upravuje a dokončuje látky vzniklé např. v ER (polysacharidy buněčné stěny, enzymy, a jiné sekrety tvořené buňkami). Golgiho komplex tedy pomáhá rozvádět látky po buňce i jejich vylučování ven.

Ribozómy
jsou submikroskopické organely vznikající v jadérku, odkud přecházejí do cytoplazmy. Jsou vázány na membrány (ER, lyzozomy, buněčné membrány aj.) nebo jsou volné (v jádře, chloroplastech, mitochondriích aj.). Jejich základní funkcí je syntéza bílkovin.

ER
slouží jako komunikační systém uvnitř buňky. Lze si jej představit jako systém, kterým jsou transportovány různé materiály (např. proteiny či lipidy) do různých částí buňky. Mimoto jsou ER sousedních buněk spojena cytoplazmatickými praménky, tzv. plazmodezmy, které procházejí jejich společnými stěnami.
Celý systém rozdělujeme na dvě části: drsné a hladké ER.

Cytoskelet
= prostor mezi cytoplazmatickou membránou a jádrem, není vyplněn pouze cytoplazmou a v ní rozptýlenými organelami. Tento prostor obsahuje vláknité a trubičkovité útvary, které tvoří dynamickou síťovitou strukturu označovanou jako cytoskelet. Základní organizace struktur cytoskeletu jsou jednotlivé molekuly čili monomery základních proteinů (tubulin, aktin aj.), které se spojují (polymerují) do vláken zvaných mikrotubuly, mikrofilamenta, intermediární filamenta a snad i mikrotrabekuly.

2. BUNĚČNÁ STĚNA

Vyskytuje se na povrchu buněk rostlin, hub a bakterií, s výjimkou pohlavních buněk (gamet), které ji nemají.
Dodává buňce potřebnou pevnost, do značné míry podmiňuje její tvar a chrání živý obsah buňky - protoplast (zejména před enzymy choroboplodných mikroorganismů a škodlivými látkami prostředí).
Je spojena s membránovým skeletem, cytoskeletem a cytoplazmatickou membránou a je plně propustná pro vodné roztoky.
Základ stěny tvoří polysacharidová vlákna (celulóza u rostlin, chitin u hub...), doplněná molekulami bílkovin, dalších polysacharidů (hemicelulóz, pektinů) a jiných látek.
Z organických látek to bývá převším lignin (dřevovina), podmiňuje dřevnatění (lignifikaci) buněčné stěny. Zvyšuje její pevnost, a proto je hojně zastoupen ve stěnách rostlinných buněk s mechanickými funkcemi.
- Kutin, suberin a vosky jsou látky tukovité povahy, obsažené v buněčných stěnách, které jsou součástí vnějších ochranných pletiv, kde zamezují hlavně ztrátám vody. Kromě toho mohou být buněčné stěny ikrustovány anorganickými látkami (SiO2, CaCO3).

Stavba buněčné stěny:
Střední lamela – diferencuje se v průběhu dělení, vzniká oddělením vezikul od středu buňky a vzniká vrstvička – pektinová – na ni navazuje primární stěna buněčná (z obou stran), základem jsou celulózní fibrily, pektiny
Primární vrstva – důležitá bílkovina extensin
Sekundární stěna buněčná – skládá se z několika vrstev (alespoň 3) a liší se orientací celulózních fibril, hemicelulózy (amorfní látka), není zde pektin ani bílkoviny
Tloušťka stěny při tom nebývá stejná, obsahuje ztenčeniny– umožňují propojení buněk, na ně navazuje ER a to navazuje na jádro, ztenčeninami prochází plasmodesmy (spojnice se sousední buňkou); jsou jednoduché (tečky) nebo dvůrkaté (dvojtečky)

Jednoduché ztenčeniny – typické pro krytosemenné rostliny
Dvůrkaté ztenčeniny – typické pro nahosemenné, částečné překlenění – překrývá se ztenčené místo; střední lamela je také modifikovaná; podle osmotického tlaku se přiklání torus na strany porusu

Impregnace – nejčastěji lignin, kutin, vosky; ukládání organických látek
Inkrustace – ukládání minerálních látek do buněčné stěny

3. PLASTIDY

Jsou organely rostlinných buněk, oválného tvaru se dvěma membránami, obsahující vlastní DNA a ribosomy. Uvnitř je plastid rozdělen na systém membrán a téměř homogenní substanci, tzv. stroma
3 typy
- chloroplasty – nejčastěji A a B chlorofyl – u vyšších rostlin v poměru 1:3
- chromoplasty – nejjednodušší, obsahují karotenoidní barvivo (karoteny, xantofyly)
- leukoplasty – dělí se podle zásobních látek (na aminoplasty, proteinoplasty, elaioplasty)

Chloroplasty tvoří centra fotosyntézy, obsahují chlorofyly (A, B, C, D) a karotenoidy. Stroma je protkáno systémem membrán vytvářející plošné měchýřky označované jako tylakoidy, z nichž každý je tvořen dvěma membránami. Chloroplasty jsou charakteristické tím, že obsahují grana - diskovité tylakoidy, které jsou vzájemně propojeny s tylakoidy stromatu (intergrana), které protkávají stroma. Chlorofyl a karotenoidy jsou přítomny na vnitřní straně tylakoidních membrán a umožňují průběh světelné fáze fotosyntézy, temnostní fáze probíhá ve stromatu. Chloroplasty často obsahují zrníčka škrobu a kapénky lipidů. Zrníčka škrobu jsou zásobními produkty, které se akumulují v buňkách intenzivně fotosyntetizujících rostlin.

Chromoplasty různých tvarů syntetizují a obsahují karotenoidy různé barvy (žluté - xantofyly, oranžové, červené - karoteny). Chromoplasty se mohou vytvořit z dříve existujících zelených chloroplastů odbouráním chlorofylu a vnitřní membránové struktury a jejich nahrazení karotenoidy. Mohou se diferencovat i z proplastidů, k tomuto procesu dochází při zrání plodů. Chromoplasty představují konečné stadium ontogeneze plastidů. Jejich přítomnost způsobuje zbarvení květů, plodů či podzimního listí.

Leukoplasty jsou plastidy neobsahující pigmenty (barviva). Jsou schopny syntézy škrobu (amyloplasty) a řady jiných zásobních látek, včetně olejů (elaioplasty) a proteinů (proteinoplasty). Jsou-li vystaveny intenzivnímu světlu, přeměňují se na chloroplasty.

Chloroplasty se ve tmě mění na tzv. etioplasty.
Nové plastidy (ať to jsou chloroplasty, chromoplasty či leukoplasty) se vytvářejí z malých bezbarvých tělísek, tzv. proplastidů. Ty se mohou reprodukovat dělením existujících plastidů (zaškrcením, přehrádečným dělením, pučením či fragmentací).

4. VAKUOLA

-Vakuoly jsou jedinečné multifunkčí organely rostlinné buňky, ohraničené membránou (tzv. tonoplast).
-Základní složkou vakuolárního obsahu je voda.
-Zastoupení ostatních komponent se mění v závislosti na druhu rostliny a její ontogenezi. -Obsahují především soli, cukry i rozpustné proteiny.
-Vyvíjející se buňky obsahují několik malých vakuol, které se s pokračujícím vývojem a stárnutím zvětšují a fúzují v jednu vakuolu.
-Vakuoly vznikli v tzv. vezikul, odvozených cisteren Golgiho aparátu nebo endoplazmatického retikula.
-V dospělé buňce zaujímá vakuola až 90 % objemu a protoplazma vytváří pouze tenkou periferní vrstvu, úzce spjatou s buněčnou stěnou.
-Vakuoly hrají dynamickou roli v růstu a vývoji rostlin.
-Vakuoly jsou zásobárnou pro různé metabolity, jako jsou rezervní proteiny u semen a kyseliny. Jsou v nich ukládány sekundární produkty metabolismu (nikotin, příp. jiné alkaloidy) z cytoplazmy. Ve vakuolách se často ukládají pigmenty, nejčastěji antokyany. -Také slouží k imobilizaci xenobiotik, toxinů, fenolických látek aj.
-V neposlední řadě ovlivňuje také vodní bilanci buňky, odbourává různé látky (např. proteiny, nukleové kyseliny) a může ukládat a rozkládat buněčné organely (ribozomy, mitochondrie a plastidy).

5. KRYSTALICKÉ BUNĚČNÉ INKLUZE

Inkluze – látka v inaktivním stavu, mohou být buňkou znovu využity; nejčastěji jsou v cytoplazmě, vakuolách, organelách (plastidy, mitochondrie)
Inkluze jsou látky
- organické – zásobní látky (škrob, inulin, bílkoviny, tuky)
- minerální
- specificky účinné

MINERÁLNÍ INKLUZE
- pevná forma
- roztoky (tekuté)

Nejčastější minerální inkluze
–šťavelany
- pevné (s dvojmocnými kationty – Ca, Mg)
- kapalné (s jednomocnými kationty – Na, K, NH4)

Šťavelany v rostlinách vznikají jako ochranný mechanismus při nadměrném okyselení kyselinou šťavelovou.

Čeledi bohaté na šťavelany
- rdesnovité (šťovík, rdesno, reveně, pro farmacii – v kořeni, stoncích); - chenopodiaceae
- merlíkovité – převládají šťavelany v pevné formě (cukrovka krmná, konvalinka) polygonaceae

Šťavelan vápenatý
- může být ve formě písku (pískové buňky – vyplněné šťavelany)
- ve formě drůz – vznikají apozicí- skládání do vrstev na sebe; shluky krystalů
- krystaly – jednoduché (styloidy) a srostlice, prorostlice
- rafidy – úzké dlouhé jehlice, mohou tvořit i snopce
- sferity – vyskytují se zřídka
- mají důležitý rozlišovací (diakritický) význam při mikroskopování (při otravách apod.)

Šťavelany jsou
- odpadní látky
- nejčastěji ve vakuolách
- v krmivu – působí ve větším množství negativně – mechanicky (ostré útvary), vyvolávají podráždění, působí problémy v ledvinách, příčina ledvinových kamenů, velké množství šťavelanů se projevuje průjmy
- nejcitlivější jsou mláďata – vápník je odčerpáván pro neutralizaci rozložených šťavelanů
- nebezpečné u dojnic, u vysokobřezích zvířat
- jednoduchý toxin
- antidotum – dostatek vit. A, Ca

Další šťavelany
- uhličitan vápenatý – buněčná inkluze; nachází se v epidermálních buňkách
- uhličitan vápenatý je u kopřivotvarých – např. čeleď kopřivovité; v zažívacím traktu se rozkládá a Ca se dále využívá – nepůsobí negativně

Další inkluze – křemičitanové (spíše u jednoděložných) – lipnicovité (u některých), šáchorovité, sítinovité (juncaceae)

Křemičitany – látky, které jsou v krmivu vždy nežádoucí – zatěžují trávicí trakt, mechanické poškození

Další – vinany (vápenaté, hořečnaté) – moc se nevyskytují

ORGANICKÉ INKLUZE

Organické inkluze se do organismu opět vrací
Jsou to zásobní látky
- škrob
- inulin
- zásobní bílkoviny
- tuky
- hemicelulóza

Škrob (amylum)
- zásobní typ + 3 typy škrobu - asimilační
- transitorní
- statolytový (přesýpavý) – v kořenové čepičce, kde je jeden z faktorů tropismu, v průduších, je obtížně hydrolyzovatelný

Škrob zásobní
- vzniká v plastidech (leukoplasty – amyloplasty)
- je uložený ve formě škrobových zrn – v amyloplastu se vytvoří jádro (iniciální bod) – okolo něj se apozicí (vrstvy – trichity  vrstva voda, škrob na sebe); jestliže je jádro uprostřed – koocentické, mimo střed – excentrické
- když jedno škrobové zrno vyplňuje celý amyloplast – jednoduchá škrobová zrna; pokud je více iniciálních bodů  vzniká větší počet škrobových zrn – sloučená (složená, facetová) škrobová zrna – drží pohromadě dvoujednotkovou membránou; polosložená - v amyloplastu se založí 2 – 3 jádra – nejprve vrstvy kolem samostatných zrn a pak kolem obou

Nachází se v
- vegetativních orgánech (hlízy, cibule, oddenky, kořeny)
- generativních orgánech (plody, semena)
Je to jedna z nejčastějších zásobních látek – důležitá součást krmiv – vyjadřuje se škrobovou hodnotou. Některé škroby jsou zároveň farmaceuticky využitelné (lékopisné) – jako výplň, nejčastěji bramborový škrob
(Obsahy škrobu – brambory – 13-14% (konzumní), 17-18% (průmyslové; pšenice – 70-75%; rýže – 80%)

Inulin
- polyfruktosan
- charakteristický pro – hvězdnicovité (asteraceae) – v podzemních orgánech; zvonkovité (campanoaceae)
- důležitý pro lidi\zvířata trpící cukrovkou
- důkaz – vysrážením v 96% ethanolu po dobu 24h

Bílkoviny
- vakuolární, plastidová cesta vzniku
- rostlinné buňky mají více než 50% funkčních bílkovin (bílkoviny jsou funkční a zásobní)

Zásobní bílkoviny
- jsou uloženy ve formě bílkovinných tělísek – oddělena podjednotkovou membránou
- jsou uloženy ve dvou tvarech – krystaloidy a globoidy
- tělíska obsahují i další složky – fitin, soli kyseliny inosinfosforečné
- histochemicky se špatně dokazují – millionová reakce – vysráží se za vzniku oranžového zabarvení
- jsou v generativních orgánech – plody, semena
- v lipnicovitých (poaceae) – vytváří charakteristickou vrstvu – aleuronová vrstva
- v krmivářství – bobovité (fabaceae) – typicky bílkovinná čeleď (i v zelené hmotě)

Tuky
- zásobní i stavební (fosfolipidy)
- především v plodech, semenech
- konsistence je závislá na počtu nenasycených mastných kyselin (více – tekutá konsistence)
- rostliny, které obsahují zásobní tuky – olejniny – brukvovité (řepka, hořčice bílá); hvězdnicovité (slunečnice); len setý, mák; bobovité (sója, podzemnice olejná)
- důkaz tuků – roztok Sudanu III – vzniká oranžovo-červené zabarvení
- nekrmí se přímo plody\semeny, ale až zbytky po vylisování (pokrutiny)

6. PLETIVA

Pletiva – soubor buněk navzájem úzce spojených, většinou stejného tvaru a funkce
- jednoduchá – pletiva z jednoho typu buněk
- složená (komplexní) – seskupení buněk různého typu
morfogeneze – vytvoření příslušného tvaru

Podle původu rozdělení na pravá a nepravá:
1) nepravá: vznikají proplétáním a druhotným nahlučením buněčných elementů, např. pseudoparenchym, plektenchym – plodnice sklerocia hub a některé zelené řasy. Vlákna nepravého pletiva mohou spolu i srůstat.
2) pravá: vznikají dělením buněk, rozdělují se podle tvaru (parenchym, kolenchym, sklerenchym a prozenchym), nebo podle funkce buněk na pletiva dělivá a trvalá.

• Třídění podle tvaru buněk a tloušťky buněčné stěny:
1) parenchym: živé pletivo z tenkostěnných buněk, rozměry stejné nebo protáhlé v jednom směru, někdy deskovité. Výskyt u pletiv asimilačních (v listech), nebo zásobních (hlízy).
2) kolenchym: mechanické živé pletivo vyztužující mladé rostoucí orgány
- rohový kolenchym – stěny ztloustlé v rozích
- deskový kolenchym – viz mechanická pletiva
3) prozenchym: mrtvé, silně protáhlé a na konci zašpičatělé buňky (tracheidy ve dřevě jehličnanů)
4) sklerenchym: mechanický význam, stěny sekundárně ztloustlé, často lignifikované, později jako mrtvé pletivo.

• Třídění podle stáří a funkce:
- dělivá
- krycí
- provětrávací
- absorpční
- vyměšovací
- vodivá
- mechanická
- asimilační
- zásobní
- jsou to pletiva analogická = mají stejnou funkci, ale různý původ

Třídění podle topografie:
1) pokožková – ochrana a kontakt s prostředím
2) vodivá – svazky cévní k vedení roztoků
3) základní (výplňová) – vyplňují prostor mezi cévními svazky a pokožkou

7. PARENCHYM

- Tenkostěnné buňky s neztloustlými buněčnými stěnami.
- Mezi nimi časté interceluláry = mezibuněčné prostory.
- Krycí pletivo.
- Vykonává různorodé funkce, má i různý tvar.
- Má pouze primární buněčnou stěnu.
- Nejlépe ztravitelné pletivo.

Výskyt: v dužinách, dřeních, duších stonků.
-asimilační pletivo – palisádový parenchym
– houbový parenchym
– ramenovitý parenchym
-aerenchym - provětrávací funkce, zásobárna vzduchu, velké interceluláry
– řetízkový parenchym
– hvězdicovitý parenchym
- merenchym – tvoří dřeň rostlin
- mezenchym – kulovitý tvar, hodně intercelulár (měkké a mladé části rostlin)

8. KOLENCHYM

- Buňky nemají pravidelně ztloustlé buněčné stěny.
- Typický pro dvouděložné, u jednoděložných jenom v koléncích trav.
- Živé pletivo, u rostoucích mladých rostlin.
- Dovoluje růst, stěny ztloustlé buď jen v rozích (rohový kolenchym) nebo na protilehlých stěnách (deskový kolenchym).
- Kolenchymatické buňky bývají protáhlé.
- Má pouze primární stěnu buněčnou – je nerovnoměrně ztluštělá – podle toho několik typů
- rohový kolenchym (ztluštělý v rozích; tam, kde se buňky setkávají; bez intercelulár);
- deskový kolenchym (ztluštělé jsou tangenciální stěny, bez intercelulár),
- mezerovitý (má interceluláry – vyskytuje se výjimečně, pouze v koléncích trav - např. devětsil).
- Obsahuje často chloroplasty – fotosyntetická funkce, zásobní pletivo, menší výživová a biologická hodnota, část stěny je neztluštělá – zachovává si déle elastičnost.

9. SKLERENCHYM

- Nejrozšířenější zpevňovací pletivo.
- Buněčné stěny ztloustlé po celém obvodu.
- Buňky nemají obvykle živý obsah, odumírají a vyplňují se vzduchem.
- Dobře patrné plazmodesmy.

Výskyt: v peckách a ve stoncích přadných rostlin.

– sklerenchymatická vlákna – výstuž, v přad. rostlinách, pevnost a pružnost
– sklereidy – podle tvaru: - mech. opora, nestravitelné, lignifikují:
- steosklereidy (v plodech a semenech bobovitých)
- makrosklereidy – bez zaoblení (u plodů a semen)
- asterosklereidy – jako idioblasty
- brachisklereisy – jako idioblasty, součást plodů a semen
- typické mechanické pletivo
- má sekundární stěnu buněčnou – rovnoměrně ztluštělá  ztluštělá je směrem dovnitř – zmenšuje se lumen; vznik apozicí i vkládáním vrstev mezi vrstvy vzniklé – intususcepce
- fci vykonává až jako pletivo mrtvé

10. KRYCÍ PLETIVA

Pokrývají povrch rostlinných orgánů, chrání rostlinu proti nepříznivým vlivům vnějšího prostředí.
Buňky – deskového tvaru, laločnatě zvlněné nebo v jednom směru protáhlé, střed vyplněn centrální vakuolou, cytoplazma omezena na tenkou vrstvu kolem stěn, většinou nemají chloroplasty (ale jsou ve svěracích buňkách chloroplastů) a jsou bez intercelulár. Na průřezu je ztluštělá vnější stěna – k ukládání látek a kutinu.
Ve vakuolách antokyany (zabarvení), někdy v podobě krystalů. V pokožkových buňkách listů a stonků časté třísloviny, nebo krystaly HCOONa. (flavonoidní látky pohlcující UV záření)

11. PRIMÁRNÍ KRYCÍ PLETIVO

Prvotním krycím pletivem je pokožka.
Pokožka nadzemních orgánů se nazývá epidermis, pokožka kořene rhizodermis (z řec. rhiza= kořen).
Vytváří pletivový systém před započetím sekundárního růstu. Vzniká z protodermu. Pokožku většinou tvoří jediná vrstva těsně k sobě přiléhajících buněk bez chloroplastů (s výjimkou průduchů).
Na povrchu pokožky nadzemních částí je kutikula, jejíž tloušťka je závislá především na druhu rostliny (nejsilnější bývá u rostlin suchých stanovišť).
Kutikula je tvořena látkou tukovité povahy - kutinem. Na povrchu může být pokryta i vosky (ve formě zrníček i souvislého povlaku, např. ojínění některých plodů). Po kutikule s tímto voskovým povlakem voda snadno stéká. Současně kutikula výrazně snižuje ztráty vody výparem . Funkce – mechanická, někdy zásobní, komunikace s vnějším prostředím (průduchy).
Většinou jednovrstevná, ale při periklinálním dělení buněk v protodermu listu se tvoří pokožka vícevrstevná = hypodermis (Ficus elastice, kopřivovité, pepřovité). Vícevrstevná pokožka slouží jako zásobárna vody.

U většiny rostlin vyrůstají z pokožkových buněk jednobuněčné nebo vícebuněčné chlupy (trichomy). Mívají velmi rozmanitý tvar, délku či hustotu a často bývají důležitým systematickým znakem.

Trichomy rozlišujeme podle funkce na:
- krycí – různý tvar, trvalé nebo efemérní, jednobuněčné i mnohobuněčné, vykonávají ochrannou funkci – většinou až po smrti, umožňují lepší hospodaření s vodou. Jednobuněčné trichomy bavlníku vyrůstají z osemeníku.
- žlaznaté = sekretorické – mnohobuněčné, složené z nožičky a hlavičky, sekret se vylévá do koncové buňky nebo pod kutikulu. Obsah trichomů různorodý, časté u astraceae – nad sebou 8 buněk - a lamiaceae – prostorově 8 buněk
- žahavé – jednobuněčné, složeny z buňky trichomu zasazené do mnohobuněčné parenchymatické nohy, obsahují histamin, acetylcholin, HCOOH…
- absorpční – řadíme sem kořenové vlášení = rhiziny
- emergence – vznik z podpokožkových pletiv

12. SEKUNDÁRNÍ KRYCÍ PLETIVA

U druhotně tloustnoucích praská (nestačí se přizpůsobovat růstu), její fce se ujímá druhotné krycí pletivo – korek (felém), který je vytvářen felogénem, který může také tvořit felodermu. Korek je oddělován směrem ven, feloderma dovnitř. Tato tři pletiva (korek, felogén, feloderma) tvoří periderm.

Korkové buňky – bez intercelulár, během diferenciace dochází k olemování vnitřních stěn suberinem – je nepropustný pro plyn a vodu chrání před ztrátou vody, tepelnými výkyvy, infekcemi a okusem živočichy. Tloušťka je různá, od několika vrstev buněk po několik cm. Může se zakládat po celém povrchu, nebo jen v některých partiích – korková žebra. Dospělé buňky korku jsou mrtvé. Buňky felodermy v dospělosti živé, bez suberinu.U dřevin felogén periodicky odumírá, v primární kůře, pericyklu i floému se tvoří periderm nový, vně pletiva díky nepropustnosti odumírají a odlupují se – tvoří borku.

Většina dřevin pod prvním felogénem zakládá další felogény, přičemž všechna pletiva ležící vně odumírají, tloustnutím a vysychhaním se trhají a vytvářejí tzv. borka (rhitidoma) zesiluje ochranou funkci peridermu.

13. MERISTEMATICKÁ PLETIVA

Složena z buněk těsně vedle sebe, které k sobě těsně přiléhají, jsou stále schopné dělení, mají bohatou cytoplazmu, velké jádro, tenkou buň. stěnu.
Meristémy jsou lokalizované jen na určitých místech, reagují na podmínky a přizpůsobují růst orgánům podle vnějších podmínek.
Dochází k diferenciaci a to již v období zvětšování meristematické buňky. Při regulaci se uplatňují genetické i fytohormonální faktory. Za určitých podmínek může i už specializovaná buňka se stát opět meristematickou.
U dvouděložných je meristémů více a je možný sekundární růst.
U jednoděložných je jich méně a sekundárně netloustnou.

• Základem jsou iniciály = buňky se stálou dělivou schopností, jejichž dělením vzniká 1 iniciála a 1 derivát (segment, descendent). U kapraďorostů je pouze 1 iniciála = terminál. Ostatní buňky vznikají derivací terminálu. Jinak všechny zbylé nahosemenné a krytosemenné mají ve vzrostném vrcholu více iniciál.

• Z apikálních iniciálních buněk stonků a kořenů vzniká jejich dělením protomeristém. Nejvíc se diferencuje jednovrstevný protoderm a pod ním parenchymatický základní meristém – v něm se rozlišuje pruh prokambia.
Histogeny –odlišujeme je od primárních meristémů, je to meristematická vrstva, ze které vzniká jen určité pletivo.
Dermatogen – má-li protomeristém své vlastní iniciální buňky.

Z prokambia může vzniknout histogén , který dává vznik svazkům cévním i mechanickým pletivům.

Meristémy podle umístnění v rostlině:
• interkalární meristémy – mezi diferencovanými oblastmi zůstávají nediferencované, např. v koléncích trav
• bazální a marginální meristém – u listů
• laterální meristém – felogén, kambium a pericykl
• apikální – základ všeho

Meristémy podle původu:
• původní – iniciály, bez intercelulár, plastidy ve formě protoplastů
• primární – deriváty iniciál, částečná diferenciace
• sekundární – felogén, částečně kambium (u dvouděložných a nahosemenných)
• latentní – nedělící se buňky, které po určité době jsou zase schopny dělení = pericykl (v kořenech perikambium)

• Kambium – sekundární meristém, ve stoncích a kořenech. Růst a aktivitu ovlivňují auxiny a gibereliny. Do středu odděluje sekundární dřevo, vně sekundární lýko = podmiňuje sekundární tloustnutí.

• Felogén – činností vzniká sekundární krycí pletivo, nahrazuje pokožku,. Která se nestačí přizpůsobovat objemu druhotně tloustnoucích orgánů. První felogén se ve stoncích zakládá v různých vrstvách obvodových pletiv, někdy až v lýku. Mívá tvar dutého válce. Do středu buňky oddělují felodermu a k odvodu korek = felém. V kořenech se první felogén zakládá v perikambiu (kořenový pericykl).

14. ASIMILAČNÍ PLETIVO

Funkce – syntéza pomocí chlorofylového aparátu z CO2 a H2O za účasti světla sacharidy.

Struktura – parenchymatická pletiva s velkým obsahem chloroplastů, uprostřed velká vakuola, cytoplazma po obvodu a chloroplasty v ní. U některých buněk vchlípeniny pro chloroplasty. Fotosyntéza u vyšších rostlin probíhá zpravidla v listech, v nichž je dostatečný přístup světla zabezpečen umístěním asimilačního pletiva těsně pod pokožkou listu (palisádový parenchym). Asimilační funkci mají také mladé stonky, nezralé plody apod.
Umístění pod pokožkou, přístup CO2 mezibuněčnými prostory, voda dodávána dřevní částí cévních svazků. Produkty fotosyntézy odvádí lýková část.
Typickým orgánem fotosyntézy je list (přechodně stonek a mladé plody). Asimilační pletivo, tzv. mezofyl, rozděleno na parenchym palisádový a houbový.

15. MECHANICKÁ PLETIVA

→ Zpevňovací neboli mechanická pletiva zajišťují rostlinným orgánům potřebnou pevnost, pružnost a současně se podílejí na zabezpečení transportu látek cévními svazky (chrání např. vodivé buňky před nežádoucími deformacemi).
Mechanická pletiva reprezentují kolenchym a sklerenchym. Nejméně jsou tato pletiva rozšířena u vodních rostlin, které jsou nadnášeny vodou, naopak nejvíce vyvinutá bývají u dřevin.
Vytvořena s přechodem rostliny na souš – není u vodních.

2 typy
– živá kolenchymatická
- mrtvá sklerenchymatická, bez protoplastu.

- Kolenchym – živé pletivo, u rostoucích mladých rostlin. Dovoluje růst, stěny ztloustlé buď jen v rozích (rohový kolenchym) nebo na protilehlých stěnách (deskový kolenchym). Kolenchymatické buňky bývají protáhlé. Má pouze primární stěnu buněčnou – je nerovnoměrně ztluštělá – podle toho několik typů – rohový kolenchym (ztluštělý v rozích; tam, kde se buňky setkávají; bez intercelulár); deskový kolenchym (ztluštělé jsou tangenciální stěny, bez intercelulár), mezerovitý (má interceluláry – vyskytuje se výjimečně, pouze v koléncích trav - např. devětsil). Obsahuje často chloroplasty – fotosyntetická funkce, zásobní pletivo, menší výživová a biologická hodnota, část stěny je neztluštělá – zachovává si déle elastičnost.

- Sklerenchym – mrtvé pletivo
- typické mechanické pletivo
- má sekundární stěnu buněčnou – rovnoměrně ztluštělá  ztluštělá je směrem dovnitř – zmenšuje se lumen; vznik apozicí i vkládáním vrstev mezi vrstvy vzniklé – intususcepce
- fci vykonává až jako pletivo mrtvé
- období květu – přibývá mechanických pletiv a ubývá stravitelných pletiv  odvod látek; výrazná lignifikace (dřevnatění) – ukládání ligninu do stěny buněčné  snížení stravitelnosti rostlinného těla

16. ZÁSOBNÍ PLETIVA

Zásobní pletiva slouží rostlinám k ukládání zásobních látek, především cukrů, tuků a bílkovin. Převážně jsou tvořena parenchymem a sklerenchymem, v jejichž buňkách se tyto zásobní látky, včetně vody, hromadí (např vodní pletiva kaktusů).
Zásobní pletiva se nacházejí zejména v oddencích, hlízách, cibulích, bulvách, živném pletivu či dělohách semen, plodech, kořenech i ve stoncích.

17. VODIVÁ PLETIVA

Vodivou soustavu tvoří soubor cévních svazků, umožňující transport vody a v ní rozpuštěných látek v rostlinném organismu.
Pravé cévní svazky mají část dřevní - xylém (z řec. xýlon = dřevo) a část lýkovou - floém (z řec. phloiós = lýko).
Xylém přivádí roztoky minerálních látek z půdy (vede transpirační proud) prostřednictvím kořenů a stonků do listů.
Floém vede opačným směrem produkty fotosyntézy - asimiláty (vede asimilační proud), a to jak k místům potřeby, jako jsou vzrostlé vrcholy stonku či kořene, tak k místům jejich ukládání (cibule, hlízy, semena apod.)

Funkce – transport látek na delší vzdálenosti, vývin s přechodem na souš. Svazky cévní se vyvíjejí s primárního meristému – prokambia.

Diferenciace prokambia probíhala ve 2 stupních:
vznik protofloému a protoxylemu – první vodivé elementy, životnost krátká
vznik metaxylemu a matafloemu – u sekundárně netloustnoucích rostlin, funkční po celý život. U sekundárně tloustnoucích zůstává část prokambia nediferencovaná a diferencuje se z ni sekundární vodivé pletivo deuteroxylem a deuterofloem
Základem jsou vodivé buňky, které se liší u xylému a floému.
Xylém=dřevo – buňky s pevnými stěnami bez protoplastů, umožňuje rychlý transport vody za značného tlaku, indukováno transpiračními ztrátami vody z listů.
Floém – síťové články postrádají pevné stěny, obsahují živé protoplasty. Protoplasty sousedních sítkových článků je spojen buněčnými stěnami s perforacemi.

Vznik – činností dvou meristémů (dělivých pletiv):
prokambia (primární meristém) – vznik primárních vodivých pletiv, primárního dřeva a primárního lýka. Diferencuje-li se celé prokambium na trvalá pletiva, vytvoří se uzavřené cévní svazky, které nemohou druhotně růst – jednoděložné. Nemá vždy charakter souvislého válce, souvislý kambiální válec vzniká spojením tzv. fascikulárního kambia, které je tvořeno z prokambia těchto cévních svazků – uzavřených
kambia (vzniklo z prokambia) – se oddělují sekundární vodivá pletiva, sekundární dřevo a sekundární lýko.
U většiny nahosemenných a dvouděložných rostlin zůstává část prokambia mezi primárním dřevem a primárním lýkem nediferencovaná – cévní svazek otevřený.

18. DŘEVNÍ ČÁST – XYLEM - HADROM

Vznik – z prokambia (nachází se pod kořenovým a stonkovým vrcholem, nebo pod listovým primordiem) během primárního růstu. První články primárního xylému se diferencují a v dospělosti jsou označeny jako protoxylém, ty které dospívají později – metaxylém. U druhotně tloustnoucích se tvoří kambium, které odděluje sekundární xylém – deuteroxylém.
Je to pletivo specializované na rozvoj vody a minerálních látek = vede transpirační proud

složen z vodivých drah - cévních elementů
- tracheidy = cévice
- tracheje = cévy
- dřevní parenchym
- dřevní vlákna = libriform

Tracheje vznikají z tracheálních článků, které jsou navzájem pospojované.

Tracheidy – z dlouhých úzkých tracheálních buněk s lignifikovanou stěnou, s dvůrkatými ztenšeninami.
Pokud jsou to funkční buňky, jsou mrtvé, zůstávají zachovány pouze buněčné stěny – transport apoplastický. Hlavní hybnou silou transportu je transpirace. Pohyb vody se děje na základě koheze = soudržnost molekul vody a adheze = přilnavost vody ke stěně buněčné.
Oba typy jsou tvořeny protáhlými buňkami, které mají sekundární stěny. Neobsahují protoplast, mají dvojtečky; je v nich podtlak. U krytosemenných tracheje i tracheidy. Průměr různý,délka trachejí až několik metrů.

Tracheální články vytvářejí kontinuální válec a trubice, z jednotlivých buněk nad sebou, příčné stěny tracheálních článků mají perforace, ztenšeniny na překryvech buněk. Vlastní funkci konají jako mrtvé buňky. Voda se v nich pohybuje perforacemi z článku do článku.

Tracheidy jsou pouze u nižších cévnatých a u nahosemenných. Při průchodu musí voda překonávat odpor blanky dvojteček, výrazná lignifikace.

Kromě trachejí obsahuje xylém i parenchymatické buňky k uchování látek, v metaxylému jsou uspořádány do paprsků. Srůstem parenchymatických buněk vznikají tyly = ucpávky.

dřevní parenchym - parenchymatické buňky mezi vodivými elementy

dřevní vlákna = libriform – u krytosemenných, sklerenchymatická vlákna mající funkci zpevňovací, mechanickou

primární dřevo je derivát prokambia, je tvořeno protoxylémem (vznik dokud část orgánu ještě roste do délky) a metaxylémem (diferenciace končí po skončení prodlužování)

sekundární dřevo vzniká u sekundárně tloustnoucích z kambia.

19. LÝKOVÁ ČÁST – FLOEM – LEPTOM

vede asimilační proud – látky z míst syntézy na místo spotřeby či zásoby

floém se skládá z vodivých elementů
– sítkové buňky
– sítkové články = sítkovice
– lýkový parenchym
– lýková vlákna
Vodivé elementy mají skupinu malých otvůrků, které prostupují ztenšeninami a vytváří perforace, kterými prostupují protoplasty přilehlých buněk. Jsou hlavně na koncích při styku s vedlejšími buňkami, na sítkových článcích jsou sítkové plochy i na některých stěnách. Sítkové články jsou uspořádány v podélných řadách a tvoří sítkovice.

• sítkové buňky – u nahosemenných a nižších rostlin, živé buňky, mají cytoplazmu ale nemají jádro. Nemají doprovodné buňky, jejich funkci nahrazují albuminové buňky, které funkčně odpovídají doprovodným buňkám

• sítkové články - u krytosemenných, buňka z níž vznikají se dělí podélně, slouží jako doprovodné buňky – jaderné a sloužící k výživě bezjaderné sítkovice.

Stěny sítkových elementů mají charakter primární stěny, mají protoplasty (u sítkových článků bezjaderné).

Perforace jsou pokryta kalózou (polysacharid) – ucpávky při poranění, může se rozpouštět, u dvouděložných se vyskytuje také P-protein, který tvoří kalózu a tím ucpává vodivé články po ukončení vegetativního období, je nerozpustný.

• Pro sítkové články je charakteristické spojení se specializovanými parenchymatickými buňkami (tzv. průvodní buňky), sítkové elementy u nahosemenných jsou charakteristické svým spojením se specializovanými parenchymatickými buňkami, tzv. albuminovými buňkami.

Primární lýko – je produktem kambia, je tvořeno protofloémem, který vzniká za intenzivního prodlužování, a metafloémem, který se diferencuje po ukončení prodlužování.

Sekundární lýko – sekundární přírůstek lýka
- vertikální přírůstek – tvořeno sítkovicemi, původními buňkami, lýkovými vlákny a lýkovým parenchymem
- horizontální – reprezentovaný parenchymem paprsků.

lýková vlákna – nemusí lignifikovat, důležitá textilní surovina, u některých lignifikují a stávají se tak oporou svazku cévního
• lýkem jde symplastický transport – z buňky do buňky prostřednictvím plazmodesem
• buňky transferové – v blízkosti cévních svazků, mají členěnou stěnu = stěnový labyrint, napomáhají transportu organických a minerálních látek

20. TYPY CÉVNÍCH SVAZKŮ

úplné – svazky tvořené dřevem i lýkem (X neúplné – z jedné části).
Koncentrické – lýko a dřevo v soustředných kruzích, uzavřené cévní svazky, hlavně u nižších rostlin
– hadrocentrické – dřevo uvnitř, lýko vně - kapraďorosty
– leptocentrické – dřevo vně, lýko uvnitř – oddenky jednoděložných

Kolaterální = boční
- uzavřené – prokambium se vydiferencovalo na primární dřevo a prim. lýko, u rostlin, které druhotně netloustnou – stonky jednoděložných a listy
- otevřené – část prokambia nevydiferencovaná, část se přeměnila v interfascikulární kambium mezi X a F. – u rostlin druhotně tloustnoucích

Bikolaterální – xylém obklopuje ze dvou stran floém, otevřené svazky, kambium se diferencuje mezi vnějším lýkem a dřevem, charakteristické pro tykvovité, lilkovité

Radiální – na určitém poměru se střídá dřevo a lýko, podle počtu X a F rozdělujeme svazky na monoarchní (jedno dřevo, jedno lýko), diarchní (2 dřeva, 2 lýka)…polyarchní (více než 5Xa 5F, jednoděložné). Charakteristické pro kořeny v primárním stavu.


21. KOŘEN

Funkce: mechanická, příjem živin, zásobárna látek, syntetické centrum (dusíkatých látek), centrum vzniku AK a alkaloidů, cytokyninů…

Kořen a stonek v sebe vzájemně přecházejí:
- kořen - osa rostoucí dolů – axis descendens
- stonek - osa rostoucí nahoru – axis ascendens

Klíčení u dvouděložných:
1) hypogeické – při klíčení se prodlužuje hypokotyl, dělohy se dostávají na povrch půdy, zezelenají a plní funkci prvních asimilačních listů (fazol, buk). Dochází k přeměně radiálního svazku kořene v kolaterální svazky stonku.
2) epigeické – prodlužuje se epikotyl, dělohy zůstávají v půdě jako zásobní orgán (hrách, dub)

Ontogeneze kořene: v embryu založen jako kořínek = radicula – z něj se vyvíjí primární kořen.
Jednoděložné a kapradiny – primární kořen odumírá, kořenový systém tvoří adventivní = náhradní kořeny. Ty mohou vznikat na stoncích i listech. Takto vznikají kořeny svazčité = homorhizie.
Dvouděložné a nahosemenné – systém složený z hlavního kořene a postranních kořenů – alorhizie.
Soubor všech kořenů vytváří kořenový systém.

Vrstvy kořene: jsou různě dlouhé, v diferenciační vrstvě se jako první diferencuje protofloem.
- oblast vedlejších kořenů
- kořenové vlášení
- diferenciační vrstva
- prodlužovací vrstva
- meristematická vrstva
- kalyptra

Struktura kořenového vrcholu:
3 vrstvy histogenů:
vnitřní vrstva – plerom – činností vznik centrálního válce
střední vrstva – periblém – vznik primární kůry
vnější vrstva – dermatogen – vznik pokožky

Tato pletiva vznikají z iniciál vzrostného vrcholu, chráněného kalyptrou.

Klidové centrum – mitoticky neaktivní, skupina buněk v kalyptře. Na periferii jsou mitoticky aktivní iniciály. Místo syntézy hlavních rostlinných hormonů.
V meristematické oblasti kořene je nepatrný příjem minerálních látek (není zde diferencován xylém).
Meristematické iniciály na distálním povrchu klidového centra buňky kalyptry, u dvouděložných jsou buňky společné pro kalyptru a epidermis. Velikost čepičky druhově specifická.
• Kořenová čepička = kalyptra – tvořena živými parenchymatickými buňkami, chrání vrcholový meristém. Buňky kořenové čepičky mají krátkou životnost, produkují vezikuly se slizem, který proniká na povrch a usnadňuje pronikání do půdy. Z protodermu = dermatogenu (pokožky).
• Sloupek = kolumela – ve střední části čepičky, umožňuje orientaci v prostoru, obsahuje zrna přesýpavého = statolytického škrobu => růst pozitivně gravidropický.

Primární stavba kořene: diferenciací protodermu, prokambia a základního meristému
1.Epidermis = rhizodermis
– vrstva bez intercelulár
– těsně přiléhající protáhlé buňky s tenkou stěnou a bez kutikuly
– pokožka obvykle jednovrstevná
– tangenciální strany (vnější) jsou ztloustlé a opatřené slizovou vrstvou
– ve stěnách stárnoucích buněk se ukládá suberin
– z rhizodermy se tvoří rhiziny (z trichoblastů, které mají hustější cytoplazmu a větší jádra než buňky
– rhiziny zvětšují absorpční povrch, voda s minerály jimi proudí snadno – mají velké dutiny mezi buňkami
2.Primární kůra – mnohovrstevná parenchymatická vrstva mezi rhizodermou a centrálním válcem.

Stavba:
exodermis
mezodermis
endodermis + Casparyho proužky
Exodermis – nemusí být u všech kořenů, po odumření rhizodermy plní funkci krycího pletiva. Její buněčné stěny suberizují, podobá se endodermis, může obsahovat i Casparyho proužky. Jestliže se v pericyklu kořene zakládá felogén z nějž pak vzniká korek, pak se exodermis nediferencuje (např. u nahosemenných a dvouděložných kořenů).
Mezodermis – parenchymatická se schizogenními intercelulárami, nejmohutnější vrstva, funkce zásobní. U jednoděložných (trav) se zde často tvoří sklerenchym .
Endodermis - 1 vrstva buněk, dochází k lignifikaci a suberizaci, po ukončení dostředivého (centripetálního) růstu prim.kůry se začnou tvořit Casparyho proužky.
- Casparyho proužky – buněčná stěna zde přiléhá těsně k plazmalemě a nepropouští vodu = vrstva brání apoplastickému transportu (mezibuněčnými prostorami a prostory v buněčných stěnách. Na tomto příjmu se podílí transpirace =koncentrační spád způsobený vypařováním vody z těla. V rostlině tak vzniká podtlak a voda se pasivně nasává). Dochází proto k symplastickému transportu (buněčné stěny kořenových vlásků osmoticky nasávají vodu z půdy, voda jde do základní cytoplazmy a z ní přes plazmodesmy do buněčné šťávy vakuol. Odtud ji přijímá další buňka. Vzniká kořenový gradient, dochází k průchodu látek přes buněčnou membránu k endodermis).

3.Centrální válec = stélé – složen z vodivého systému:
svazků cévních
dřeně
pericyklu – zakládání latentního meristému
Pericykl – většinou jednovrstevný (1 vrstva = stélé), u jednoděložných a nahosemenných mnohovrstevný. Zakládají se v něm postranní kořeny a adventivní pupeny = umožněno latentním meristémem. U sekundárně tloustnoucích se v pericyklu zakládá felogén, u jednoděložných se v pericyklu tvoří sklerenchymat. vrstva.
Cévní svazky – radiální, exarchní xylém = diferencují centripetálně = dovnitř - na povrchu centrálního vodivého válce je protoxylém, pod ním dovnitř metaxylém. I floém se diferencuje centripetálně.

Podle počtu protoxylémových pólů se kořeny dělí na:
-monoarchní diarchní
-oligoarchní (dvouděložné, F a X do čísla 7)
-polyarchní (jednoděložné)

Dřeň – není i všech kořenů v primárním stavu, většinou u polyarchních cévních svazků. U dvouděložných dřeň nahrazena parenchymem nebo cévami metaxylému.

22. SEKUNDÁRNÍ TLOUSTNUTÍ KOŘENE U DVOUDĚLOŽNÝCH A JEDNODĚLOŽNÝCH

kořeny jednoděložných sekundárně netloustnou, primární kůra je zachována a periderm se netvoří.
K tloustnutí dochází prostřednictvím kambia.
Felogen – vzniká z buněk pericyklu, sekundární pletivo
- vně produkuje buňky suberodermy - z ní vzniká korek
- dovnitř produkuje buňky felodermy - živé buňky
Felogén může být činný 1 rok nebo po celý život. Většinou činný jen několik let, pak buňky odumírají a zakládá se nový felogén.
Periderm – nahrazuje rhizodermis která praská
- složen z felogenu, suberodermy a felodermy
Kambium - k sekundárnímu tloustnutí dochází jeho prostřednictvím. Kambium se tvoří nejprve na vnitřních stěnách floému a pak se uzavře v souvislou vrstvu meristému. Nejprve tvoří sek.dřevo = deuteroxylém proti vrstvě primárního lýka a později u pólů protoxylému = vznik kruhového tvaru kambia. Periodicita činnosti je zřejmá u kořenů i stonků a souvisí s aktivací rostlinných hormonů. Kořenové kambium zahajuje svou aktivitu zpravidla později než stonkové. Hranice letokruhů v kořenech méně patrná než v kmenu. 1 kambium činné po celý život.

Abnormální tloustnutí – u zásobních kořenů, tloustnutí je způsobeno buď silným zmnožením dřevního a lýkového parenchymu nebo tvorbou nového parenchymu. Tvoří se následná = sukcesivní kambia; první se tvoří z parenchymu primárního lýka a z pericyklu. Jeho buňky se tangenciálně dělí, přičemž vnitřní vrstva vytváří kruhový přírůstek ze sukcesivních kolaterálních cévních svazků a zevní vrstva se stává následným kambiem. Toto je aktivní jako první kambium a vše se dále opakuje.
(bulva řepy cukrovky, mrkve, ředkvičky)

23. KOŘEN - TYPY A MODIFIKACE

Postranní kořeny: vznikají v určité vzdálenosti od apikálního meristému ( uplatňuje se apikální dominance - vrchol kořene brzdí vznik postranních kořenů).
- zakládají se v pericyklu hlavního kořene a prorůstají primární kůrou

Adventivní kořeny:
- vznikají endogenně na kterékoliv části rostlinného těla, nejčastěji na stoncích a listech
- používají se k řízkování
- tvoří se i na intaktních rostlinách – např. šlahouny jahodníku
- charakteristické pro jednoděložné rostliny – tzv.sekundární homorhizie a pro kapraďorosty – adventivní kořeny vyrůstají z oddenků

3 etapy:
– remeristematizace
– tvorba základů adventivních kořenů
– prodlužovací růst založených kořenů

Typy kořenů:
- niťovité = vláknité – prvosenka
- válcovité
- vřetenovité – petržel
- řepovité
- kůlovité - nahosemenné
- srdcovité – lípa

Funkce kořene:
- upevnění v půdě
- příjem vody a minerálních látek
- syntetický orgán
- dusíkatý metabolismus
- tvorba fytohormonů – cytokininy – brání větvení kořene, vznik ve vzrostném vrcholu kořene
– auxiny – podporují větvení, produkovány vzrostným vrcholem stonku
- ukládání zásobních látek
- symbióza s hlízkovitými bakteriemi – poutají N2
- symbióza s houbami – mykorrhiza

Metamorfózy kořene:
- dužnaté kořeny – může se na nich podílet i hypokotyl – řepa, mrkev…
- kořenové hlízy – nevytváří očka – orsej, jiřina
- kontraktilní = stahovací kořeny – báze prýtu je kontrakcí kořene stažena k povrchu nebo pod povrch půdy – cibule, vojtěška
- chůdovité, sloupkovité, tabulovité – upevňovací funkce rostlin mokrých a svahových stanovišť
- příčepivé – břečťan
- vzdušné – přijímají vzdušnou vlhkost, v tropech a subtropech, obsahují chloroplasty => vyživovací funkce – monstera
- pneumatofory – růst záporně gravitropický, u bažinných rostlin (tisovec)
- haustoria - kořeny parazitů, savé orgány pronikají k cévním svazkům hostitele, odebírají živiny ve vodném roztoku – poloparaziti, paraziti - haustoria do dřevní i lýkové části

24. STONEK - CAULOMA

- osa rostoucí záporně gravitropicky, kladně fototropicky
Prýt = frons – stonek + listy + úžlabní pupeny

Zárodek má na apikálním konci jednu či více děloh a pupen = prýt v embryonálním stavu = plumula a na bazálním konci kořenové primordium = radiculu.

Po vytvoření květů se může prodlužovat jen jediný článek pod květem = vznik stvolu.
Stonek – uzliny = nodus
– články = internodia

Vývoj stonku:
1.Vzrostný vrchol – dává základ celému stonku, na vzrostném vrcholu stonku vznikají listy v pravidelném postavení. Vrcholový meristém neurčuje jenom vznik stonku, ale i listů a pupenů.
2 teorie:
histogenová teorie – iniciály jsou ve 3 vrstvách (dermatogen – vznik pokožky, periblém – vznik prim.kůry, plerom – vznik středního válce) – platí jen pro vodní rostliny
teorie tuniky a korpusu – iniciály ve 2 vrstvách, tunika 1-2 vrstevná, dělí se radiálně, z vnější vrstvy vzniká pokožka + část primární kůry, z vnitřní strany ostatní pletiva prýtu.

Korpus – dělí se tangenciálně, dává vznik ostatním pletivům (spolu s vnitřní vrstvou tuniky)

2.Stélé = centrální válec
• protostélé – bez dřeně, charakteristické pro stonky a kořen nižších cévnatých rostlin, hadrocentrické svazky cévní
• aktinostélé – hvězdicovitý typ, kořeny radiální v primárním stavu
• sifonostélé – dřeň se vyvíjí v závislosti na listech
• eustélé – roztrháním válců dřeva a lýka, u nahosemenných a většiny jednoděložných, svazky v kruhu
• ataktostélé – jednoděložné rostliny, kolaterální uzavřené svazky

Primární stavba stonku dvouděložných a nahosemenných:
1.Epidermis – jednovrstevná či mnohovrstevná = hypodermis, krytá kutikulou, s průduchy, časté trichomy a ostny.
2.Primární kůra – pod pokožkou, ochranná, mechanická, zásobní a asimilační funkce.
Exodermis a mezodermis členěny podle charakteru buněk – exodermis - kolenchymatická
– mezodermis - parenchymatická
3.Střední válec – začíná pericyklem – může být parenchymatický, sklerenchymatický nebo obojí
Může fungovat jako latentní meristém, zakládají se v něm adventivní kořeny, felogén i následné kambium.
4.Parenchymatická dřeň – může obsahovat chloroplasty, amyloplasty, třísloviny, sklereidy, mléčnice
Může vznikat dřeňová pochva. U mnoha druhů vzniká v internodiích uvnitř dřeně dřeňová dutina.
5.Cévní svazky – buď kolaterální nebo bikolaterální otevřené. Dřeň je charakteristická.

Svazky cévní jsou v kruhu, vně je lýko, dovnitř dřevo. Mezi lýkem
a dřevem je prokambium, část prokambia zůstává zachována
a diferencuje se z něj dělivé pletivo – kambium. Primární kůra
je z kolenchymatické vrstvy, parenchymatické vrstvy a nesouvislé
endodermis nebo škrobové pochvy.
Centrální válec má pericykl, v něm je dřeň s cévními svazky a
dřeňovými paprsky.

Primární stavba stonku jednoděložných:
- pokožka
- sklerenchymatická výztuž – pod epidermis
- základní pletivo se svazky cévními kolaterálními uzavřenými

Stonek jednoděložných rostlin není rozdělen na primární kůru a centrální válec. Na povrchu je krycí pletivo a kutikula. Pod epidermis je výztužné pletivo – sklerenchym a pod ním cholenchym. Následuje dřeň s cévními svazky uzavřenými a kolem nich je pochva. (škrobová ve tmě přejde na endodermis).

Svazky cévní – vývoj začíná vznikem prokambia – vně vzniká floém
– dovnitř vzniká xylém
Metaxylem se diferencuje exarchně = nad protoxylémem.

Listové stopy – cévní svazky stonku přímo spojeny s listy v místě uzlin – vytváří se listová mezera. Napojení listové stopy je složité, je různé u dvouděložných a jednoděložných.
- dvouděložné - list se napojí na 1 svazek cévní, který je nejblíž
- jednoděložné – svazky cévní vstupují v různé hloubce, listové stopy se rozlišují na malé – probíhají ve stonku na periferii a velké – pronikají do středu
V místě vstupu listové stopy se vytváří parenchymtická listová mezera = lacuna. (Mohou být unilakunární a trilakunární).

Tloustnutí:
1.primární – u všech rostlin, je to zvětšování počtu buněk při dělení, stavba se nemění, některé rostliny tloustnou jen primárně
2.sekundární – podmíněno činností kambia
– fascikulární kambium - je z prokambia, tvoří fusiformní iniciály, které produkují deuteroxylém a deuterofloem
– interfascikulární kambium – produkuje buňky dřeňových paprsků

25. SEKUNDÁRNÍ STAVBA STONKU DVOUDĚLOŽNÍCH A JEDNODÉLOŽNÍCH

u jednodělož. vyjímečně

Kambium
– zůstane-li část prokambia mezi meristematickými pletivy, stane se z něj kambium.
- ve svazku cévním = fascikulární kambium – primární meristém, ven produkuje deuterofloem=sek.lýko a dovnitř deuteroxylém=sek.dřevo (prim.lýko zatlačeno ven a prim.dřevo dovnitř).
- z interfascikulárního parenchymu se tvoří interfascikulární kambium – sekundární meristém, produkuje buňky dřeňových paprsků a deuteroxylému s deuterofloemem.
Na jaře se z kambia oddělí sekundární dřevo = deuteroxylém, pak střídavě sekundární lýko = deuterofloém a zase deuteroxylém. Lýkové části vždy méně než dřevní (1:3)

• Činnost kambia podmíněna ročním obdobím = letokruhy a řízena fytohormony (auxiny dávají vznik xylemu na jaře a cytokininy floemu v létě). Hranice letokruhů dána buňkami - jarní jsou velké, letní malé. 1 letokruh = nárůst dřeva za 1 vegetační období.
• Dřeňové paprsky – primární končí v lýku, dřeňové paprsky nižších řádů spojují nárůst za 1 vegetační období.

Felogen – zakládá se v některé z vrstev primární kůry, zcela vyjímečně v pericyklu (maliník). Produkuje sekundární krycí pletivo = periderm.
• Periderm: 3 vrstvy
- felogén – vně produkuje
- suberodermu–korkovatí a vytváří felém=korek – dovnitř
- felodermu = zelená kůra – vytváří se jen při 1.založení

• Po vzniku peridermu odumírá vnější část primární kůry i s epidermis.
Jen vyjímečně felogén činný po celý život, častěji se zakládá po určité době nový felogén pod prvotním, odumřelé buňky suberizují – vrstva se stává nepropustnou (ochranný charakter). Zevní vrstvy tak popraskají a dají vznik borce = rhytidoma – mrtvé buňky suberodermy a felogénu. Felogén se nezakládá hned 1 rok, pokud pokožka stačí tloustnutí.
• Aby byla umožněna komunikace dovnitř stonku, vytváří se lenticely = čočinky. Mají mrtvé parenchymatické buňky = merenchym, navazují na parenchymatické buňky ve stonku, na dřeňové paprsky, které mají také drobní interceluláry.
• tily – ucpávky vodivých elementů (u lýka kalóza)

26. STONEK - TYPY A MODIFIKACE

Typy stonku:
1.byliny – dužnatý, šťavnatý nezdřevnatělý stonek
a) lodyha = caulis – stonek s listy, odumírá týž rok, kdy vyrostl
b) stvol = scapus – bezlistý stonek zakončený květem nebo květenstvím
c) stéblo = culmus – dutý článkovaný stonek trav, velké uzliny = kolénka
d) pastéblo – nečlánkované
e) šlahouny a výběžky

2.dřeviny – vnitřní pletiva stonku dřevnatějí
a) strom = arbor – dřevnatý, nerozvětvený stonek vytrvalých rostlin
b) keř = frutex – stonky se větví od země, celé dřevnaté
c) polokeř = sufrutex – zdřevnatělá pouze spodní část stonku, horní je bylinná, každoročně na zimu odumírá (borůvka)
U ovocných dřevin pozorujeme větévky=brachyblasty a extrémně prodloužené větve=makroblasty.

Tvary stonku:
- oblý
- zploštělý
- trojúhelníkovitý - cyperaceae
- čtyřhranný - lamiacea
- rýhovaný - apiaceae

Rostliny se dělí:
1.Monokarpické = hepaxantní – plodí 1 za život
a) efeméry – vývoj několik týdnů
b) jednoleté=anuely – letničky, kvetou, tvoří semena a odumírají v témže roce
c) ozimé – vyklíčí na podzim a další rok rostou, tvoří semena a hynou (ječmen ozimý) – bicyklicky hepaxantní
d) dvouleté=bieny – jeden rok tvoří přízemní růžici listů, druhý rok plody, květy a umírají (divizna, řepa) - bicyklicky hepaxantní
e) víceleté=plurieny – několik roků ve vegetačním stavu, pak vykvetou, vytvoří semena a hynou.
2.Polykarpické = polykantní – plodí vícekrát za život
a) vytrvalé=pereny – žije více vegetačních období, zimu přečkají v podobě oddenků, hlíz, cibulí, kořenů. Dřeviny i byliny, které každoročně vykvetou a tvoří semena.
b) dřeviny – vytrvalé, nadzemní část neumírá

Větvení stonku:
Probíhá na základě rozdílné apikální dominance vzrostného vrcholu stonku – ten působí tlumivě na růst úžlabních pupenů. Apikální dominanci zesilují auxiny a zeslabují cytokininy.

1.Dichotomie = vidličnaté větvení – není vázáno na vývin listů, Vegetační vrchol se dělí na 2 nové vrcholy. Vývojově nejstarší typ větvení.

2.Boční větvení
• monopodium–silná apikální dominance, postranní větve jsou slabší než stonek hlavní, nepřerůstají ho
• sympodium – zeslabena apikální dominance, postraní větve nabývají převahy, vrcholový pupen odumírá a je nahrazen pupenem laterálním, z něhož vyrostlá větev pokračuje v růstu stonku hlavního (takže zdánlivě je stonek souvislý, ale tvořený bočními větvemi)
- monocházium – vázáno na střídavé postavení listů, jednotlivé laterální (axilární) pupeny nestojí proti sobě, v terminálním postavení je jeden z laterálních pupenů
- dicházium – vázáno na vstřícné postavení pupenů, připomíná dichtomické větvení, vytváří se rovnocenné větve, terminální pupen vykvete a vytváří postraní větve. (šeřík)

Pupeny:
- základ budoucích stonků
- vrcholové = terminální
- úžlabní = axilární – jednotlivé
– přídatné=akcesorické – více pupenů
- z pupenů se vytváří buď všechny části bočního stonku, nebo listy + květy nebo zárodky květů
- pupeny se vytváří v průběhu vegetačního období, na začátku dalšího období začnou díky fytohormonům růst
- spící pupeny = kaulifloria – vykvetou až po několika vegetačních obdobích, dávají vznik květu
- adventivní pupeny

Metamorfózy stonku:
- stonkové trny = kolce – přeměnou brachyblastů (trnka, hloh), mohou nést listy, květy, obojí

- úponky – vznik z jednotlivých částí bočních stonků

- šlahouny – vyrůstají v paždí listových růžic, nadzemní i podzemní, mají dlouhá internodia, v určité části se na internodiu vytváří adventivní kořeny i listy, nesou listové šupiny nebo pupeny

- brachyblasty – zkrácené boční stonky, sterilní nesou listy, fertilní květy

- oddenky = rhizomy – slouží k vegetativnímu rozmnožování, zásobní orgán, porostlé adventivními kořeny

- odnože = výběžky – mají zkrácená nodia, jsou chráněny šupinami, vytváří se na podzemní části stonku v úžlabí báze listů, mohou být extravaginální nebo intravaginální

- stonkové hlízy – dělíme na oddenkové, bazální a lodyžní, funkce zásobní, vegetativní rozmnožování, podzemní či nadzemní, na vzniku se podílí 1 nebo více stonkových článků.

- podzemní oddenkové hlízy se podobají kořenovým, ale mají očka = pupeny (bramborová hlízy – ztloustnutím několika částí podzemních šlahounů. Bazální část hlízy nasedá na šlahounovitý oddenek = pupek, opačný konec je vrchol = korunka)

- podzemní bazální stonkové hlízy – k vegetativnímu rozmnožování a ukládání látek, rostou pod sebou nebo bočně, klíčí na podzim (ocún, šafrán, mečík)

- nadzemní lodyžní hlízy – vznik ztloustnutím nadzemní části stonku (kedlubna)

- asimilační stonky - mladé asimilují vždy

- platikladia – zploštělé stonky, které převzali funkci listů

- fylokladia– list zakrňuje v šupinu a stonek se zplošťuje a napodobuje list

27. LIST - FOLIUM

- stavba je přizpůsobena asimilační a transpirační fci
- listy jsou ploché – aby k buňkám docházelo světlo

- 2 typy listů – bifaciální (dorsiventrální) a monofaciální – ty jsou homofaciální a unifaciální

Bifaciální
- nejčastější
- odlišují se všechny části
- kutikula – silnější na dorsální straně
- pokožka – liší se množstvím průduchů – více na ventrální (nebo pouze tam – u listnatých dřevin)
- dále hypodermis – podpokožka – většinou nesouvislá,, výztuž – není všude
- mezofyl – rozčleněn na palisádový parenchym (na dorsální straně) a houbový parenchym (na ventrální straně)
- palisádový – 1-3 řady, malé interceluláry → asimilační fce
- houbový – velké interceluláry – na ně navazují průduchy → transpirační fce
- makroskopicky – dorsální strana je tmavší (palisádový parenchym je bohatý na chlorofyl)
- svazek cévní – kolaterální uzavřený (mají pochvu)
- okolo cévního svazku – transferové buňky

Monofaciální
1. homofaciální
- nerozlišujeme mezofyl – přechod mezi palisádovým a houbovým
- průduchy na obou stranách – na ventrální více
- u jehličnanů – ramenovitý parenchym – buňky jsou laločnaté → zapadají do sebe → větší pevnost; některé jehličnany mají nerozlišený mezofyl, některé rozlišený – tis červený
- nahosemenné – pinaceae –jsou tam pryskyřičné kanálky → schizogenní původ – charakteristický tapetový epitel; tis červený nemá pryskyřičné kanálky
- homofaciální – u některých jednoděložných a u jehličnanů

2. unifaciální
- palisádový parenchym – z obou stran
- mezi je houbový parenchym
- listy jsou orientovány ke světlu hranou listu

Zvláštní typ monofaciálních listů – oblé, mečovité – nejsou příliš časté, u jednoděložných

Palisádový parenchym – po obvodu, pod ním houbový, dutina – rexigenní

Svazky cévní jsou orientovány jinak – dřevo dovnitř (jako u stonku)

28. LIST - ANATOMICKÁ STAVBA

Stavba
- čepel
- řapík – natáčí list vůči slunečnímu záření, může vykonávat fci asimilační (rozšířený řapík – filodium), nebo může obsahovat aerenchym – nadnáší rostlinu
- pochva – obepíná stonek v místě nodu; typická pro poaceae – tam jsou i ouška a jazýček (rozlišení rostliny ve sterilním stavu), dále u šáchorovitých, juncaceae, miříkovité

Anatomická stavba listů
Průduchy
- stomata
- tvořeny dvěma buňkami – ledvinovitý nebo činkovitý tvar – vnitřní stěna je ztluštěná, vnější je tenká
- orientace celulózních fibril – směřují do středu → buňky se od sebe oddělují
- umístění – nad úrovní pokožky – u rostlin v nadměrném množství vody; pod úrovní – v nedostatku vody; v úrovni – optimálním množství vody

V pokožce jsou buliformní buňky – zvětšený turgor – při nedostatku vody dochází ke snížení turgoru (podnět dán kyselinou abscisovou) → stočení (složení) listů → snížení výparu

Otevírání a zavírání průduchů pomáhají vedlejší pomocné buňky průduchů (2-3)

Listy jsou tvořeny pouze parenchymatickým pletivem → nejsnáze stravitelné součásti rostlinného těla – vysoká výživová hodnota (jsou tam asimiláty); významná dietetická hodnota – minerální látky, vitamíny. Některé listy jsou bohaté na sekundární metabolity (alkaloidy, glykosidy) → pro zvířata jedovaté, využití v medicíně

Trichomy

- epidermální útvary – na jejich stavbě se podílí pokožka

Emergence
- na jejich stavbě se podílí i podpokožková pletiva

Trichomy
- mohou vznikat - ze všech pokožkových buňek nebo ze specializovaných buněk – trichoblasty – bohaté na buněčné organely
- při dělení vzniká trichoblast – z něj vznik trichomů a atrichoblast – dává vznik pokožce

4 základní typy trichomů
- krycí
- žláznaté
- žahavé
- adsorpční

Krycí
- jednobuněčné i mnohobuněčné
- bývají často i inkrustovány (Si, Ca)
- fce až jako mrtvé – jsou vyplněny vzduchem → jeví se jako bílé (lom světla ve vzduchu)
- ochranný význam (inkrustace – proti ožeru)
- důležité pro rostliny rostoucí na velice suchých místech → proti přehřátí (infračervené záření), proti ultrafialovému záření – u vysokohorských rostlin
- bezbarvé flavonoidy – proti zářením
- z hlediska výživy zvířat – nežádoucí, zvláště inkrustované
- využívají se výjimečně – trichomy bavlníku – vyrůstají z osemení – jednobuněčné, duté, vláknité trichomy → technická oblast

Žláznaté
- většinou vícebuněčné
- sekret se uskladňuje – v koncových buňkách nebo se vylévá pod kutikulu
- tvar je různorodý – podle trichomů se dá určit rostlina
- 2 čeledi – asteraceae – žláznaté trichomy odlišné od ostatních → rozlišovací znak; 8 buněk – 4 nad sebou vedle sebe, sekret se vylévá pod kutikulu; laminaceae (hluchavkovité) – 8 buněk, sekret se vylévá pod kutikulu
- žláznaté trichomy – výjimka – vnitřní žláznaté trichomy –u kapraď samce – v oddenku (droga)
- význam žláznatých trichomů – podle toho, jaké sekundární metabolity obsahuje

Žahavé
- nejsou příliš časté
- typické pro čeleď – kopřivovité – spíše tropická čeleď, loasovité
- Kopřivovité
- jednobuněčný žahavý trichom – velká buňka
- buňka je baňkovitě rozšířená (v bazální části)
- na konci je trichom ukončen křemičitanovou čepičkou → po odlomení se inkrustovaná část vpíchne do pokožky a vylije se sekret (kyselina mravenčí, histamin, acetylcholin)
- využití – na vlákno (starší rostliny)

Absorpční
- patří sem kořenové vlášení
- okrasné rostliny – bromeliaceae

29+30. SEMENA A PLODY

SEMENO = SEMEN
Semeno je mnohobuněčný rozmnožovací útvar.

Složen z:
zárodku = embrya
živných pletiv = endosperm či perisperm
obalu = osemení = testy

Na zralém semenu je pupek = hilum – zde se oddělilo poutko (funiculus) od semene
jizvička = cikatrikula – po mikropylárním otvoru, pod ní základ radiculy

Pro vývoj semene charakteristická přestavba pletiv vajíčka na pletiva zásobní. U původnějších zůstává nucellus a rozrůstá se jako pletivo zásobní = perisperm, který vytěsňuje endosperm nebo se vyvíjí s ním. Může dojít i k vytěsňováni perispermu endospermem. U třetí skupiny se zásobní látky ukládají přímo do dělohy embrya, spotřebovává se obsah endospermu i nucellu. Nahromaděné látky v pletivech zabezpečují počáteční klíčení rostliny a jsou využívány i pro výživu člověka.
Tvar semen rozmanitý, ovlivněný velikostí embrya a zásobních pletiv, počtem semen v plodu… Semena bobovitých jsou kulovitá, čočkovitá, ledvinovitá. Velká semena má jírovec, ořešák, dub, fazol.Malá a lehká semena mají vstavačovité.
Obal semene = testa s kutikulou slouží k ochraně zásobních pletiv a embrya. Obal se člení na vnější hrubý a vnitřní blanitý tagmen.Významné jsou chlupy obrůstající semeno (bavlník). Obaly jsou hladké, lesklé, rýhované, štětinaté nebo s háčky..
Semena mohou mít na povrchu masité výrůstky = arilloidy – přispívají k zoochornímu rozšiřování.

PLOD = FRUCTUS
Plody vznikají pouze u rostlin krytosemenných, kde jsou srostlé plodolisty. Vzniká ze semeníku nebo celého pestíku, popř. i jiných květních částí. Plod uzavírá 1 a více semen, zaručuje jejich ochranu během zrání, přispívá k jejich rozšiřování.

U plodů pravých se na stavbě podílí pestík. U plodů nepravých se podílí i sterilní = vegetativní části květu (květní lůžko, listeny…)
Oplodí = perikarp:
Vznik ze stěny semeníku, může být dužnaté či suché. oplodí má ochranný význam pro plod, jeho stavba různá. Pokud stěna semeníku roste rovnoměrně, vznikají plody kulovité (bobule rajčete, tobolka máku), jednosměrným prodlužováním vzniká bobule okurky, lusk hrachu.

Perikarp má 3 vrstvy:
exokarp – vnější
mezokarp – střední
endokarp – vnitřní

Podle kvality oplodí jsou plody dužnaté – převaha parenchymu
suché – převaha sklerenchymu

Pod oplodím je semeno, ochranný obal semene – testa = osemeník. V místě oddělení oplodí od semene mohou být na testě výrůstky napomáhající roznášení semen. Pod osemením je výživné pletivo – vnější bílek = perisperm (vnik z nucellu) nebo endosperm ( jen endosperm u poaceae, solanaceae, apiaceae, liliaceae). Zásobní látky mohou být i přímo v dělohách = kotyledonech.

Způsob rozšiřování:
- anemochorní – větrem (nažky pampelišky, křídlaté nažky jasanu)
- zoochorní – živočichy (nažky lopuchu, svízele)
- hydrochorní – vodou (rdest, olše)
- antropochorní – člověkem (pěťour, turan)
- endozoochorní – projde zažívacím traktem zvířat (konvalinka)

Embryo:
- složeno z děloh
- jednoděložné – 1 děloha, dvouděložné – 2 dělohy, nahosemenné – více děloh
- vzrostný vrchol = plumula = pírko
- hypokotyl – 1 nadděložní článek
- kořínek = radicula


Klasifikace plodů:
V úvahu se bere – počet plodolistů, ze kterých vznikají
– způsob otvírání plodů pro výdej semen
– charakter oplodí


VÝZNAM SEMEN A PLODŮ
Využití semen a plodů je mnohostranné. Největší význam však mají jako potravinářské suroviny. Semena a plody mají ze všech částí rostlin v potravinářství největší význam. Jedná se o orgány vybavené energeticky bohatými zásobními látkami (polysacharidy, tuky) nebo nutričně cennými proteiny a dalšími látkami (vitamíny, minerální látky) důležitými pro růst a vývoj nové rostliny. Jejich využitelnost jako potravinářských zdrojů jistě netřeba vysvětlovat. Krom toho mají semena zpravidla nízký obsah vody (obiloviny, luštěniny) a jsou proto velmi dobře skladovatelná.
Potravinářské využití semen, plodů a plodenství je mnohostranné. Dužnaté plody jsou konzumovány jako ovoce (jablko, ostružina, banán, kokos) nebo plodová zelenina (rajče, paprika). Suché plody (obilky) obilovin zajišťují rozhodující díl nutričních potřeb lidstva (zdroj energie, bílkovin, některých vitamínů a minerálních látek), semena vikvovitých rostlin (luštěniny) jsou vydatným zdrojem rostlinných bílkovin.
Produkce rostlinných olejů vychází ze sklízených semen řepky, slunečnice, sóji a dalších. Kakaové boby nebo semena kávovníku a dalších rostlin slouží k přípravě osvěžujících nápojů.
Semena a plody jsou využívány také jako koření nebo léky (kmín, vanilka).

31. PRIMÁRNÍ A SEKUNDÁRNÍ METABOLITY ROSTLIN

– obsahují je všechny rostliny
– jsou základem biochemických procesů v rostlinném těle

- ubikvitární, životně důležité
- cukry
- aminokyseliny v proteinech
- puriny a pirimidiny NK
- tyky
- nízkomolekulární karboxylové kyseliny

Biogeneze proteinogenních kyselin, většiny glycidů, nukleových kyselin, některých karboxylových kyselin a proteinů se označuje jako primární metabolismus. Schémata takových metabolismů mají často cyklický charakter.
Vedle těchto procesů probíhají v cytoplasmě biochemické reakce, které nejsou pro život buňky nezbytné a často jsou různé druh od druhu. Tyto reakce se souhrnně označují jako sekundární metabolismus. V cyklických schématech se objevují jako zakončení postranních větví. Rozsáhlé biochemické a molekulárně biologické výzkumy prokázaly, že sekundární metabolismus je úzce spjat s metabolismem primárním a nelze najít žádné přesné hranice mezi nimi. Mnohé konečné produkty metabolismu rostliny jednoho druhu mohou být meziprodukty (intermediáty) v metabolismu jiného druhu.
Biogeneze sekundárních metabolitů je založena pouze na několika primárních metabolitech, kterými jsou aminokyseliny, acetylkoenzym A , mevalonová kyselina a meziprodukty biosyntézy šikimové kyseliny.

32. SILICE

Silice jsou směsi obvykle mnoha lipofilních metabolitů, které jsou uloženy ve speciálních rostlinných pletivech.
Toxicita některých silic se projevuje v dráždění pokožky a vyvoláním kontaktních dermatitid. Vzhledem k jejich lipofilní povaze se dobře absorbují pokožkou a mohou proto vyvolat celkovou otravu.
Z chemického hlediska jde o směsi terpenických a fenylpropanových derivátů. Jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, olejovité látky nebo směsi látek, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Je velmi těkavé i při nízkých teplotách.
Silice jsou vytvářeny rostlinami jako ochrana před býložravci, své využití našly při výrobě léčiv. Silice jsou většinou kapalné a bezbarvé.

Účinky
Způsob použití závisí na chemickém složení konkrétní silice.
Siličné drogy se se často vyznačují následujícími účinky:
• Mají desinfekční a antiseptický účinek.
• Dráždí kůži, způsobují zčervenání a pocit tepla - složka mastí proti revmatismu.
• Slabě dráždí žaludeční sliznici, jsou aromatické - používají se jako stomachikum, na podporu chuti k jídlu.
• Protizánětlivé účinky, usnadňují odkašlávání - expektorans.
• Uvolňují křeče hladkého svalstva trávicího traktu - spasmolytikum.
• Působí proti plynatosti střev - karminativum.
• Mírné močopudné účinky - diuretikum.

Některé složky silic jsou jedovaté - např. monoterpenické siličné složky, jako je thujon v rostlinách čeledi cypřišovitých [Cupressaceae] a pulegon v rostlinách z čeledi hluchavkovitých [Lamiaceae]. Fenylpropanové siličné složky apiol, safrol a myristicin mají také toxické účinky. Vyskytují se v rostlinách čeledí miříkovitých [Apiaceae], vavřínovitých [Lauraceae] a muškátovníkovitých [Myristicaceae].

Výskyt v rostlinách
Silice se v rostlinách nacházejí velice často. Známe asi 3000 druhů, obsahujících silice, z nichž k významnějším patří asi 150 druhů.
Zde je několik čeledí, pro které je obsah silic typický:
borovicovité (Pinaceae)
hluchavkovité (Lamiaceae)
zázvorníkovité (Zingiberaceae)
pepřovníkovité (Piperaceae)
vavřínovité (Lauraceae)
routovité (Rutaceae)
myrtovité (Myrtaceae)
hvězdnicovité (Asteraceae)
miříkovité (Apiaceae).
Mezi těmito čeleďmi však existují rozdíly ve tvorbě a ukládání silic.
Tak např. hluchavkovité vytvářejí povrchové žlázky - žlaznaté trichomy s obsahem silic. Miříkovité vytvářejí siličné kanálky, zázvorníkovité a pepřovité tvoří siličné buňky.

Silice se tvoří v protoplasmě sekrečních buněk, a po jejich přepravě do vlastních siličných útvarů už nedochází k jejich zpětnému vstřebávání. Silice se mohou ukládat v některém rostlinném orgánu - podle toho pak rozlišujeme silici květů, listů a podobně. Někdy silice prostupují celou rostlinu, což je případ jehličnanů. Zajímavým poznáním je, že rostliny, které obsahují alkaloidy, mají málo silic nebo silice vůbec neobsahují, a naopak. Silice mohou mít pro rostlinu různý význam, často je silice rostlinou používána k odpuzování potenciálních predátorů, pro něž je její vůně nesnesitelná.