Loading

19. LÝKOVÁ ČÁST – FLOEM – LEPTOM

vede asimilační proud – látky z míst syntézy na místo spotřeby či zásoby

floém se skládá z vodivých elementů
– sítkové buňky
– sítkové články = sítkovice
– lýkový parenchym
– lýková vlákna
Vodivé elementy mají skupinu malých otvůrků, které prostupují ztenšeninami a vytváří perforace, kterými prostupují protoplasty přilehlých buněk. Jsou hlavně na koncích při styku s vedlejšími buňkami, na sítkových článcích jsou sítkové plochy i na některých stěnách. Sítkové články jsou uspořádány v podélných řadách a tvoří sítkovice.

• sítkové buňky – u nahosemenných a nižších rostlin, živé buňky, mají cytoplazmu ale nemají jádro. Nemají doprovodné buňky, jejich funkci nahrazují albuminové buňky, které funkčně odpovídají doprovodným buňkám

• sítkové články - u krytosemenných, buňka z níž vznikají se dělí podélně, slouží jako doprovodné buňky – jaderné a sloužící k výživě bezjaderné sítkovice.

Stěny sítkových elementů mají charakter primární stěny, mají protoplasty (u sítkových článků bezjaderné).

Perforace jsou pokryta kalózou (polysacharid) – ucpávky při poranění, může se rozpouštět, u dvouděložných se vyskytuje také P-protein, který tvoří kalózu a tím ucpává vodivé články po ukončení vegetativního období, je nerozpustný.

• Pro sítkové články je charakteristické spojení se specializovanými parenchymatickými buňkami (tzv. průvodní buňky), sítkové elementy u nahosemenných jsou charakteristické svým spojením se specializovanými parenchymatickými buňkami, tzv. albuminovými buňkami.

Primární lýko – je produktem kambia, je tvořeno protofloémem, který vzniká za intenzivního prodlužování, a metafloémem, který se diferencuje po ukončení prodlužování.

Sekundární lýko – sekundární přírůstek lýka
- vertikální přírůstek – tvořeno sítkovicemi, původními buňkami, lýkovými vlákny a lýkovým parenchymem
- horizontální – reprezentovaný parenchymem paprsků.

lýková vlákna – nemusí lignifikovat, důležitá textilní surovina, u některých lignifikují a stávají se tak oporou svazku cévního
• lýkem jde symplastický transport – z buňky do buňky prostřednictvím plazmodesem
• buňky transferové – v blízkosti cévních svazků, mají členěnou stěnu = stěnový labyrint, napomáhají transportu organických a minerálních látek

Žádné komentáře:

Okomentovat